Umre Uyarı

Tavsiyeler

Umre Uyarı Tavsiyeler

Umreye gitmeden önce mutlaka bilgilendirici kaynakları okuyup bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Tavaf nasıl yapılır, tavaf ederken okunacak dualar ve ayetler nelerdir, say nedir nasıl yapılır edilecek dualar nelerdir. Yapılan ibadetlerin altında yatan anlamlar ve yaşanılan olaylar nelerdir. Tüm bunları öğrenmek ve bunları bilerek ibadet etmek ibadetinizden aldığınız hazzı ve takvanızı artıracak şeylerdir. Gittiğinizde sadece taklit ederek yaptığınız ibadetlerden yeteri kadar tat alamazsınız. Ziyaret ettiğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olmazsanız anlam ve önemini kavrayamazsınız. Bundan dolayı umreye gitmeden önce bilgilendirici kaynakları okuyarak bilgi toplamak ibadetinizi daha hayırlı kılar.

Umreye gitmeden önce evraklarınızı mutlaka güven altına alın. Evraklarınızın kopyalarını alarak yedekleyin ve sürekli yanınızda taşıyın. Hatta bilgi sahibi iseniz dijital ortamlara taşıyarak her an ulaşılabilir hale getirin. Türkiye'deki yakınlarınızla iletişim kurabilmeniz için ya oradan bir Arap hattı almalı ya da mevcut hattınızı yurtdışı aramalarınıza açtırmalısınız. İnternet üzerinden görüşme de yapabilirsiniz. Ancak Suudi Arabistan hükümeti whatsapp programının videolu gönderi ve görüşme yapılmasını yasaklamıştır. Bu nedenle burada skype, ımo, bip ve telegram gibi programları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İletişim kuracağınız kişileri de bu konuda bilgilendirip bu programlardan birisini karşılıklı yükleyerek iletişim probleminizi çözmüş olursunuz.

Umreye ilk defa gidecek dostlarımıza tavsiyelerimizden birisi de pudra, kokusuz vazelin, güneş gözlüğü ve ortopedik terlik kullanımıdır. İhramlı iken iç çamaşırı giyilemediğinden Arabistan'ın sıcağı vücudunuzda ve bacaklarınızda ciddi pişiklere sebep olabilir ve ibadet edemez hale gelebilirsiniz. Bu nedenle gitmeden önce yanınıza mutlaka kokusuz vazelin ve pudra almayı unutmayın. Güneş gözlüğü de en büyük ihtiyaçlarınızdan birisi olacaktır. Kâbe'nin zemini bilindiği üzere beyaz renkli mermerdir. Güneş panellerinin açılmadığı durumlarda güneş ışıkları beyaz zeminde parlayarak sizi gözünüzü dahi açamaz hale getirebilmektedir. Bu nedenle kaliteli ve konforlu bir gözlük almanız sizi çok büyük bir problemden kurtaracaktır. Bir diğer eşya ise ortopedik terliktir. Uzun tavaflar ve yürüşlerle ayaklarınızın altı su toplamaya ve bacaklarınızda şiddetli ağrılar oluşmaya başlayacaktır. Kaliteli ve tamamen ortopedik bir terlik kullanmanız tüm bu negatif etkileri minimuma indirerek ibadetinize devam edebilme imkânı sağlayacaktır.